PARASETEMOL KANSER Mİ YAPAR ?

Parasetamol kanser riski mi yaratıyor?

Düzenli olarak parasetamol kullanımının, kan kanserine yakalanma riskini ikiye katladığı ortaya çıktı

Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarda bulunan parasetamol etken maddesinin kan kanseriyle bağlantısı belirlendi. Düzenli olarak parasetamol kullanımının, kan kanserine yakalanma riskini ikiye katladığı ortaya çıktı.

Amerikalı bilim insanları, yaptıkları araştırma sonucunda ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip parasetamol etken maddesini içeren ilaçları kullanan 50 yaş üstü kişilerin kan kanserine yakalanma riskinin 10 yıllık bir periyoda yüzde 1′den yüzde 2′ye çıktığını tespit etti.

Gazeteport’ta da yer alan habere göre, Seattle’daki Fred Hutchinson Kanser Araştırmaları Merkezi’nden uzmanlar, Washington eyaleti genelinden, başlangıçta sağlıklı olan yaklaşık 65 bin yaşlı erkek ve kadını ortalama altı yıllık bir dönem boyunca takip etti. Araştırma boyunca 577 kişide lenfoma da denilen kan kanseri görüldü.

Uzmanlar bu 577 kişiyi incelediklerinde, bu kişilerin düzenli olarak parasetamol kullandıklarını tespit etti. Yüzde 5′lik kesim en az haftada dört kez parasetamol kullandıklarını söyledi.

Yüzde 9′luk kesim, yani 52 birey ilacı sık kullandıklarını bildirdi. Araştırmayı yapan Emily White, “50 yaşında ya da daha yaşlı olan bir kişinin on yılda bu tür kansere yakalanma riski yüzde 1′dir. Bizim çalışmamız ise parasetamolün en az dört yıl boyunca en az haftada dört kez alınmasının riski yaklaşık yüzde ikiye çıkardığını ortaya koyuyor” diyor.

Ancak Lösemi ve Lenfoma Araştırmaları derneğinden Doktor David Grant, sayısal bir ilişkinin, nedensel bir bağlantıyı kanıtlamayacağını belirterek, “Parasetamolün kansere neden olduğunu söyleyen bilinen bir mekanizma yok.

Yaşlı insanlara yıllar içinde parasetamol kullanma sıklıklarını sormak veri oluşturmak için güvenilir bir yol değil” diyor. 10 yılda yüzde 1′den yüzde 2′ye artışın küçük bir artış olduğunu da savunuyor.
Posta.com.tr

Oy Ver

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More